luni, 9 mai 2011

Progresul Ciacova - Flacara Parta - 6-2

Meciul s-a disputat Duminica pe arena din Ciacova, pe o vreme destul de urata, atipica lunii mai, probabil si cauza prezentei reduse la meci a spectatorilor.

Echipa de start : In poarta Doru Chimovici, in aparare : Bria fundas stanga, Coco fundas dreapta, Moldovan si Lazea M. fundasi centrali (schimbari efectuate din cauza lipsei lui Sica, suspendat), la mijloc : Tinu si Sorin mijlocasi centrali, Jean mijlocas stanga si Lazea Andrei mijlocas dreapta, in atac : Tutunaru Marius (Leu) si Flavius Ion.

Progresul a inceput meciul furtunos iar in minutul 13 era deja 3-0 pentru echipa noastra..

Primul gol a fost marcat de Flavius dupa ce portarul a respins in fata lui o minge sutata tot de el.

Al doilea gol a fost marcat de Lazea Andrei urmat imediat de Leu care a facut 3-0 dupa doar 13 minute de joc.

Leu a reusit dubla marcand pentru 4-0 dupa o pasa a lui Flavius..

Echipa noastra s-a relaxat putin si a ratat cateva ocazii foarte bune de a marca, Lazea Marius ratand chiar si un penalty..

Oaspetii au profitat de aceasta relaxare reducand din diferenta prin doua goluri superbe marcate cu 15 minute inainte de finalul meciului, era 4-2 si meciul devenea mai interesant.

Bria a umilit apararea oaspetilor cu 10 minute inainte de final, marcand cu calcaiul golul de 5-2 care a pus capat sperantelor celor din Parta.

Un jucator al Progresului a fost faultat clar in interiorul careului oaspetilor dar arbitrul a dictat lovitura libera de la 17 metri.. nicio problema pentru Jean e ca si un penalty.. 6-2 cu o executie superba la vinclu!
Acesta a fost si scorul final. Cu aceasta victorie Progresul i-a depasit pe cei de la Parta in clasament, urcand pe pozitia a 5-a a Campionatului Judetean - Seria II.

Amintim ca miercuri s-a disputat si o etapa intermediara.. din pacate nu am reusit sa ajungem la meci, dar nu cred ca am pierdut multe, poate doar palma aplicata arbitrului de Sica dupa eliminare :)) Ciacova a pierdut 4-1 la Progresul Gataia, echipa clasata pe locul 2, dar a jucat in 10 oameni inca de la inceputul meciului.

Etapa viitoare avem deplasare la Liebling. Vom reveni cu data si ora disputarii partidei si un clasament actualizat in cursul saptamanii.