miercuri, 10 aprilie 2013

Hajduk Diniaş - AS Ciacova 1-2 (grupa: 99-2004)

Echipa AS Ciacova s-a deplasat astăzi la Diniaş pentru un meci amical între grupele de 1999-2004. Prima deplasare a echipei şi primul amical în "afara" oraşului. La 10:00 dimineaţa, pe o vreme destul de frumoasă ne-am întâlnit toţi pentru a face deplasarea la Diniaş, toţi eram încrezători şi curioşi de cum va decurge primul joc.
Jocul a începul la ora 11:00 la stadionul din Diniaş, băieţii au intrat pe teren optimişti şi bucuroşi că efectuează primul amical.
Jocul a început cum nu se putea mai bine, atacuri peste atacuri,pase scurte,diagonale.. ceva ce nu cred că orice echipă care efectuează primul joc ar putea face asta.
După cum bine ştim, în fotbal se spune că "ocazile se răzbună", ceea ce a fost şi astăzi, după o nesiguranţă şi neatenţie din partea echipei, tânărul atacant al celor de la Diniaş scapă singur cu portarul şi bagă mingea în plasă, 1-0 pentru Diniaş.
De pe margine, Flavius I. speră că tânăra sa echipă poate să întoarcă rezultatul, ceea ce se şi întâmplă. La mijlocul reprizei reuşim să egalăm cu un şut frumos din careul de 6 m,scorul 1-1. Banca de rezerve şi stafful se bucură pentru primul gol dat, de pe margine se strigă că putem să trecem în avataj, ceea ce şi întâmplă după câteva minute, scorul arăta 1-2 pentru AS Ciacova, bucurie pe marginea terenului, toţi ne gândeam la prima victorie.
Repriza a doua a fost mai liniştită, cu doar o schimbare în echipa ciacoveană. Un joc liniştit pe o ploaie de primăvară, cu 2-3 ocazii mari la ambele părţi.
După fluierul de final, băieţii au sărit în sus de bucurie iar în cercul făcut de echipă se auzea "Pentru Ciacova de 3 ori, ale ale ale!" Poze de la meci găsiţi pe pagina de facebook www.facebook.com/ProgresulCiacova