duminică, 5 iunie 2011

Progresul - Diniasanca Dinias 6:0

Nu incep cronica meciului pana nu spun vestea buna. Se pare ca accidentarea lui Jean nu a fost atat de grava, si el va reveni repede pe teren. Ma bucur, si ii urez multa sanatate.

Si acum sa revin, Ciacova a inceput meciul intr-o formula inedita, avand doua absente de marca, dar care au fost suplinite cu brio. Au lipsit Jean si Leu, ultimul cu entorsa. Asadar, in poarta Doru, linia de fund Bria, Lazea M., Moldovan si Ardelean, la mijloc au jucat Gogsanu Sorin si Tinu in centru, extremele fiind consacratii Lazea Andrei si Ion Flavius, iar in atac Sica si Olteanu. Pe parcurs au mai intrat Feri in locul lui Sorin, si Gliguta in locul lui Doru.

Meciul a inceput echilibrat, cu o usoara dominare a Progresului, iar dupa 10 minute echipa noastra s-a descatusat, desprinzandu-se prin golurile inscrise de Lazea Andrei si Ion Flavius. Pana la pauza nu s-a mai intamplat nimic notabil, doar cateva ocazii irosite de gazde.

Repriza a doua a fost dominata exclusiv de baietii nostri, marcand alte 4 goluri. MVP-ul meciului fiind Flavius, care a facut 3 goluri, si l-a marcat pe ultimul.

Golul de 3:0 a fost o deviere frumoasa si fericita (pentru noi) a fundasului diniasan, dupa o cursa incheiata cu o centrare a lui Flavius.

Golurile 4 si 5 au fost aproape trase la indigo, cursa a aceluias Flavius pe dreapta, centrare in fata portii, si de fiecare data Sica, liber, indeplinind simpla formalitate, lat si gol.

6:0 a venit cu un sut plasat, eroare de portar, dar un sut frumos, din exteriorul careului, fiind semnat de acelasi Flavius.

Mai trebuie spus faptul ca in repriza a doua Ciacova s-a jucat practic cu ocaziile, mai avand alte 4-5 clare, cat si un penalti neacordat. Neacordat de arbitrul Pasca, un ins care mereu incearca sa faca pe interesantul cand arbitreaza Progresul, nu stiu ce vrea de fapt sa demonstreze. In fine, important e ca echipa s-a impus din nou, facand spectacol, cum ne-am obisnuit in ultima vreme.

La Giulvaz, am pierdut pe teren, insa meciul a fost castigat 3:0, la masa verde.

Miercuri, echipa noastra va disputa pe teren propriu, incepand cu ora 18, un meci de cupa. Va asteptam in numar cat mai mare, sa-i incurajam pe baieti, ca merita!