luni, 21 martie 2011

Unirea Ghilad - Progresul Ciacova - 0-5!

Duminica Progresul a disputat primul meci din acest retur de campionat cu Unirea Ghilad, un mic derby local... sau cel putin asa trebuia sa fie... Meciul s-a disputat pe un teren destul de greu, la Ghilad, pe o ploaie sacaitoare dar cu un public destul de numeros (avand in vedere conditiile..). Ciacova a revenit din acest tur la culorile ei traditionale alb-albastru, purtand un echipament alb cu Primaria Ciacova.

Progresul a jucat un sistem 4-4-2 trecand de multe ori si la 5-3-2, prin retragerea lui Tinu in aparare. Echipa a aratat foarte bine pe teren, lasand impresia de organizare, disciplina si foarte multa motivatie.

Echipa de start :

In poarta a aparut un jucator nou, din cate am auzit e de la Liebling, ne vom interesa si o sa-i postam si numele.

Linia de fund : Marius (Rama al' mic) - fundas stanga, Sica - fundas central, Coco - fundas central, Bria - fundas dreapta

Linia de mijloc : Tinu - mijlocas defensiv (a jucat o parte buna din meci si al treilea fundas central), Andrei (Rama) - mijlocas stanga, Sorin Gogosanu (mijlocas central), Jean (mijlocas dreapta)

Atac : Leu si Flavius Ion (care a ajuns in sfarsit sa joace pentru Ciacova din acest retur - foto mijloc)

Flavius Ion (centru)

Ghiladul a inceput meciul destul de bine, dominand primele zece minute ale meciului, timp in care jucatorilor nostri nu le-a prea iesit nimic.

Dupa ce Progresul si-a dat drumul la joc pe teren a existat o singura echipa, Ghiladul reusind cu greu sa lege mai mult de 3-4 pase consecutive, iar dupa 2 ratari Leu a reusit s-o bage in plasa deschizand scorul cu o executie tipica lui.

Tot Leu a marit avantajul echipei printr-o executie in forta pe jos a unei lovituri libere din apropierea careului.

Prima repriza s-a terminat 0-2, Progresul intrand linistita la pauza dupa o repriza foarte buna, cu putine greseli si un joc destul de frumos in conditiile de semi-mlastina de la Ghilad.

A doua repriza jocul a inceput la fel de in forta, Sica marind diferenta la 3-0 cu o lovitura de cap dupa un corner batut foarte bine.

Golul de 4-0 a venit de la Jean, care l-a lobat frumos pe portarul gazdelor din interiorul careului.

Ultimul gol a fost marcat de Tinu dintr-un penalty scos de Leu si asa zisul derby local s-a transformat intr-un macel local..

Pe parcurs a mai intrat si Lica, dar tarziu si nu a mai reusit sa se faca remarcat.

Per ansamblu jocul Progresului a fost unul bun, putine greseli in aparare (Marius a avut cateva momente de nesiguranta), iar de la mijloc in sus echipa a aratat foarte bine reusind sa-si creeze multe ocazii de gol si pierzand foarte putine mingi.

Jucatorul meciului : Leu, a marcat doua goluri, a scos un penalty si si-a mai creat numeroase ocazii de a inscrie, in plus de asta a pus de fiecare data osul la bataie, lucru cu care ne-a obisnuit deja.

Amintim ca Progresul a castigat si meciul din Cupa Romaniei, trecand cu 6-3 de Sanmartinu Sarbesc.

Etapa viitoare avem meci acasa cu Juventus.....Pischia, o sa revenim cu detalii legate de data si ora desfasurarii partidei.