luni, 8 noiembrie 2010

AS Diniasanca Dinias - AS Progresul Ciacova - 3-2

Meciul s-a disputat Duminica de la ora 14:00 pe terenul celor din Dinias, in prezenta a 200-300 de spectatori, (mult mai mult decat vedem noi la meciurile de acasa), veniti in asa numar mare probabil si din cauza timpului placut de afara, soare si in jur de 17-18 grade.

Ciacova a inceput meciul bine, Leu reusind sa deschida scorul dupa primele 10 minute de joc. Jocul bun al echipei a persistat si pana la pauza Leu a majorat scorul la 2-0, scor care s-a pastrat pana la pauza. Din pacate jocul echipei din a doua repriza a fost mult mai slab iar cei din Dinias s-au impus pana la final cu 3-2.

Inceputul meciului

Cocatz

Pot spune doar ca avand in vedere conditiile in care a jucat Ciacova rezultatul nu este asa de rau.
Sa detaliez si ce am vrut sa spun prin conditiile in care a jucat Ciacova :
  1. Arbitrii au fost supusi unui stres permanent din partea unui individ chel si gras, care i-a injurat si amenintat pe arbitrii inca din primele minute, plimbandu-se dupa tusieri pe tot terenul. In prima repriza arbitrii nu s-au lasat influentati de public, dar in a doua repriza trebuiau eliminati vreo 3 jucatori de la gazde...
  2. Ne-au lipsit 3 jucatori de baza, Lica, care e plecat pentru cateva saptamani in Germania, Sica, care a lipsit de la acest meci si Nicolita, care a plecat sa joace la echipa din Petroman (bolnav psihic probabil, alta explicatie n-am gasit, mai ales ca incepuse sa faca meciuri din ce in ce mai bune si isi asigurase locul de titular)
  3. Doi dintre jucatorii care i-au inlocuit pe absenti au fost debutanti, ambii de 16-17 ani, care nu prea au facut fata in acest joc. Oricum le uram bafta in continuare si jocuri cat mai bune
  4. Ciacova a jucat aproape tot meciul in 10 oameni, Soarece fiind aproape inexistent pe teren. Singurele momente in care iti dadeai seama ca e si el pe teren e cand facea cate o gafa
Remarcatii meciului ar fi Leu, marcator a doua goluri si mai multe ocazii ratate, printre care si o bara din lovitura libera in prelungirile meciului, si Jean, care a facut un meci bun ca de obicei, cu cateva faze spectaculoase si foarte util in teren.

Etapa viitoare ne asteapta un meci frumos acasa cu cei de la Utvin, o echipa aflata in jumatatea inferioara a clasamentului si speram sa vedem un meci cu multe goluri si o victorie a Progresului. Vom reveni cu detalii asupra datei si orei de desfasurare a partidei.