luni, 4 aprilie 2011

Viitorul Padureni - Progresul Ciacova - 2-2

In acest weekend s-a disputat etapa a 18-a a Campionatului Judetean Timis, seria II, Progresul avand un meci destul de greu in deplasare la Padureni.

Progresul a inceput meciul in aceeasi formatie cu care ne-a obisnuit :

Doru Harja in poarta, Bria, Coco, Sica si Lucica in aparare, Tinu, Sorin, Jean si Rama la mijloc iar in atac Leu cu Flavius.

Echipa noastra a tras tare inca de la inceput, dominand primele 20 de min ale meciului si ratand doua ocazii mari prin Leu...iar in fotbal cum ocaziile se razbuna, cei de la Padureni si-au dat drumul la joc si au reusit sa deschida scorul dupa o lovitura de cap fara speranta pentru portarul nostru. A fost 1-0 pana la pauza, fara mari reusite ale celor doua echipe dupa gol.

Repriza a doua a inceput in forta, ai nostrii fortand egalarea, adusa de Flavius prin minutul 60. Flavius a scapat destul de liber pe partea dreapta marcand din interiorul careului din unghi destul de inchis printr-un sut la coltul lung.. A fost prima reusita pentru Flavius in tricoul Progresului si speram ca vor veni mult mai multe dupa aceasta.

Progresul a continuat sa presteze un joc ofensiv, ratand cateva ocazii bune de a prelua conducerea, dar tot echipa gazda a reusit acest lucru.. 2-1 cu 10 minute inainte de final si meciul parea pierdut...asta daca nu i-am stii pe jucatorii nostrii care au reusit rasturnari de scor de foarte multe ori si in acest campionat si in cel trecut.

Leu a adus egalarea cu 5 minute inainte de finalul partidei dupa o centrare buna a lui Jean in careu si o balbaiala a gazdelor printr-un sut puternic din 6 metri...a fost cea de-a 15-a reusita a lui Leu in acest sezon.

Meciul s-a terminat 2-2 desi in ultimele minute, ironic, ai nostrii erau cei care fortau victoria, gazdele multumindu-se cu scorul de pe tabela. N-a fost sa fie ce-a de-a treia victorie din retur, dar pana la urma a fost un rezultat echitabil, poate chiar nesperat in unele momente ale partidei, cei de la Padureni prestand un joc de echipa foarte bun pentru acest nivel.

Jucatorul meciului : Flavius, care dupa doua meciuri ezitante si-a dat drumul la joc si a reusit sa si sparga gheata, marcand un gol care a descatusit echipa.

Etapa viitoare ne asteapta o deplasare la Unirea Banloc, echipa care se afla imediat sub noi in clasament dar pe care va trebui sa o batem. Vom reveni cu detalii in legatura cu data si ora desfasurarii partidei.

NOTA: Am updatat clasamentul dupa primele 17 etape ale campionatului, iar miercuri il vom afisa pe cel la zi, dupa ce aflam si celelalte rezultate din etapa a 18-a.