luni, 28 martie 2011

Progresul Ciacova - Juventus Pischia - 2-0

Duminica Progresul a disputat al doilea meci din acest retur de campionat, primul pe teren propriu, bifand a doua victorie consecutiva.

Vremea nu a fost una foarte placuta, probabil cauza principala pentru o prezenta la stadion destul de mica.

Ciacova a inceput meciul in aceeasi formatie ca si la Ghilad, eroul meciului fiind acelasi Leu care a reusit si duminica o dubla frumoasa.

Arbitrajul a fost unul acceptabil, exceptand doua faze in care centralul ori a incercat sa intre in istorie, ori e obisnuit cu circuitele de Formula 1 pentru ca prin minutul 80 la un clinci intre Jean si un jucator al oaspetilor a scos cartonasul rosu din buzunar amenintandu-i pe cei doi jucatori cu eliminarea si dandu-le un "stop & go" de 10 secunde.. sa ma exprim mai pe intelesul tuturor i-a eliminat pe cei doi jucatori in afara terenului pana la sfarsitul fazei in derulare dupa care le-a permis sa intre inapoi in teren :)) ... 5 minute mai tarziu Sica l-a faultat pe un jucator al oaspetilor in careul nostru, undeva la 12-13 metri de poarta iar arbitrul a dat lovitura libera din afara careului :))

Meciul a inceput destul de moale, jucatorii ambelor formatii fiind parca plictisiti sau poate mahmuri, dar dupa 10 minute la o pasa geniala a lui Sorin cu calcaiul peste fundasii gazdelor Leu venit lansat din spatele acestora a scapat singur cu portarul si a marcat fara emotii.

Pana la pauza nu s-a intamplat nimic remarcabil, ocazii putine in ambele parti, de remarcat doar ca oaspetii au jucat mai bine decat in tur, lucru datorat probabil faptului ca au primit intariri de la formatia locala participanta in Liga a 4-a.

Nici dupa pauza ritmul meciului nu s-a schimbat foarte mult, oaspetii fortand egalarea, dar fara vlaga..

Leu a marcat si golul de 2-0, dupa o executie frumoasa si extrem de precisa peste portarul gazdelor din voleu, punand astfel capatul unui meci nu foarte frumos dar in care jucatorii nostrii si-au indeplinit obiectivul fara emotii.

Jucatorul meciului : Leu, marcator a inca unei duble duminica, ajuns la 13 reusite in acest campionat.

Etapa viitoare vom avea o deplasare la Padureni, vom reveni cu detalii despre desfasurarea acelei partide, iar miercuri vom prezenta clasamentul la zi si rezultatele ultimei etape.